DI0A35N06PGK-AQ
Part Number:
DI0A35N06PGK-AQ
Category:
Single FETs, MOSFETs
Description:
MOSFET, DFN1006-3, 60V, 0.35A, 1
Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
350mA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
2.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
1.9 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
32 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SC-101, SOT-883
Power Dissipation (Max) :
223mW
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.4Ohm @ 500mA, 10V
Supplier Device Package :
DFN1006-3
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250µA