NP82N04NDG-S18-AY
Manufacturer:
NEC Corporation
Part Number:
NP82N04NDG-S18-AY
Category:
Single FETs, MOSFETs
Description:
MOSFET N-CH 40V 82A 3LDPAK
Manufacturer :
NEC Corporation
Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
82A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
150 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9000 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Power Dissipation (Max) :
1.8W (Ta), 143W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.2mOhm @ 41A, 10V
Supplier Device Package :
3-LDPAK
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA