1210N272F500CT
Manufacturer:
Walsin Technology
Part Number:
1210N272F500CT
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 1210
Manufacturer :
Walsin Technology
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2700 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.041" (1.05mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V