S255B152K502CT
Manufacturer:
Walsin Technology
Part Number:
S255B152K502CT
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1500PF 250V X7R 2220
Manufacturer :
Walsin Technology
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Capacitance :
1500 pF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250VAC