1210B563J251CT
Part Number:
1210B563J251CT
Description:
CAP CER 0.056UF 250V X7R 1210
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
0.056 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V