FZ1000R33HE3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
FZ1000R33HE3BOSA1
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MODULE 3300V 1000A 1600W
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
IGBT Modules
Configuration :
Single Switch
Current - Collector (Ic) (Max) :
1000 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
5 mA
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
190 nF @ 25 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Power - Max :
1600 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.1V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
3300 V