FZ1200R12HE4HOSA2
Part Number:
FZ1200R12HE4HOSA2
Description:
IGBT MODULE 1200V 1200A
In Stock:
1
Configuration :
Single Switch
Current - Collector (Ic) (Max) :
1825 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
5 mA
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
74 nF @ 25 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max :
7150 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 1.2kA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V