IKW15N120BH6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IKW15N120BH6XKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200 V 15A TO247-3-46
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60 A
Gate Charge :
92 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
200 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
340 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-41
Switching Energy :
700µJ (on), 550µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/240ns
Test Condition :
600V, 15A, 22Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V