STGW25H120F2
Part Number:
STGW25H120F2
Description:
IGBT H-SERIES 1200V 25A TO-247
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
100 A
Gate Charge :
100 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
375 W
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
600µJ (on), 700µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
29ns/130ns
Test Condition :
600V, 25A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.6V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V