STGP30M65DF2
Part Number:
STGP30M65DF2
Description:
IGBT 650V 30A TO-220AB
Current - Collector (Ic) (Max) :
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
80 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power - Max :
258 W
Reverse Recovery Time (trr) :
140 ns
Supplier Device Package :
TO-220
Switching Energy :
300µJ (on), 960µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
31.6ns/115ns
Test Condition :
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V