STGP30H60DF
Part Number:
STGP30H60DF
Description:
IGBT 600V 60A 260W TO220
Current - Collector (Ic) (Max) :
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
105 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power - Max :
260 W
Reverse Recovery Time (trr) :
110 ns
Supplier Device Package :
TO-220
Switching Energy :
350µJ (on), 400µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
50ns/160ns
Test Condition :
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V