STGWA20HP65FB2
Part Number:
STGWA20HP65FB2
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP 650 V, 20
Current - Collector (Ic) (Max) :
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60 A
Gate Charge :
56 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
147 W
Reverse Recovery Time (trr) :
140 ns
Supplier Device Package :
TO-247 Long Leads
Switching Energy :
214µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
-/78.8ns
Test Condition :
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V