RGT40TS65DGC11
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
RGT40TS65DGC11
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 650V 40A 144W TO-247N
In Stock:
46
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60 A
Gate Charge :
40 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
144 W
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
58 ns
Supplier Device Package :
TO-247N
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
22ns/75ns
Test Condition :
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V