AOTS40B65H1
Manufacturer:
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Part Number:
AOTS40B65H1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 650V 40A TO220
Manufacturer :
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
63 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power - Max :
300 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-220
Switching Energy :
1.27mJ (on), 460µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
41ns/130ns
Test Condition :
400V, 40A, 7.5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V