STGP20M65DF2
Part Number:
STGP20M65DF2
Description:
IGBT TRENCH 650V 40A TO220
Current - Collector (Ic) (Max) :
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
80 A
Gate Charge :
63 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power - Max :
166 W
Reverse Recovery Time (trr) :
166 ns
Supplier Device Package :
TO-220
Switching Energy :
140µJ (on), 560µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
26ns/108ns
Test Condition :
400V, 20A, 12Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V