AFGB30T65SQDN
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
AFGB30T65SQDN
Category:
Single IGBTs
Description:
650V/30A FS4 IGBT TO263 A
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
56 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max :
220 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
245 ns
Supplier Device Package :
D²PAK-3 (TO-263-3)
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
14.5ns/63.2ns
Test Condition :
400V, 30A, 6Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V