STGW80V60DF
Part Number:
STGW80V60DF
Description:
IGBT 600V 120A 469W TO247
Current - Collector (Ic) (Max) :
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
240 A
Gate Charge :
448 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3 Exposed Pad
Power - Max :
469 W
Reverse Recovery Time (trr) :
60 ns
Supplier Device Package :
TO-247
Switching Energy :
1.8mJ (on), 1mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
60ns/220ns
Test Condition :
400V, 80A, 5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 80A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V