IXXH30N60C3D1
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IXXH30N60C3D1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 600V 60A 270W TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
110 A
Gate Charge :
37 nC
IGBT Type :
PT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
270 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
25 ns
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXXH)
Switching Energy :
500µJ (on), 270µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
23ns/77ns
Test Condition :
400V, 24A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 24A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V