STGW10M65DF2
Part Number:
STGW10M65DF2
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT M SE
Current - Collector (Ic) (Max) :
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
40 A
Gate Charge :
28 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
115 W
Reverse Recovery Time (trr) :
96 ns
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
120µJ (on), 270µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
19ns/91ns
Test Condition :
400V, 10A, 22Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 10A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V