STGB30V60DF
Part Number:
STGB30V60DF
Description:
IGBT 600V 60A 258W D2PAK
Current - Collector (Ic) (Max) :
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
163 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max :
258 W
Reverse Recovery Time (trr) :
53 ns
Supplier Device Package :
D2PAK
Switching Energy :
383µJ (on), 233µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
45ns/189ns
Test Condition :
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V