STGB20H60DF
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
STGB20H60DF
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 600V 40A 167W D2PAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
80 A
Gate Charge :
115 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max :
167 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
90 ns
Supplier Device Package :
D2PAK
Switching Energy :
209µJ (on), 261µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
42.5ns/177ns
Test Condition :
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V