AOB15B65M1
Manufacturer:
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Part Number:
AOB15B65M1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 650V 30A TO263
Manufacturer :
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
45 A
Gate Charge :
32 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max :
214 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
317 ns
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Switching Energy :
290µJ (on), 200µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
13ns/116ns
Test Condition :
400V, 15A, 20Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.15V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V