STGB25N40LZAG
Part Number:
STGB25N40LZAG
Description:
POWER TRANSISTORS
Current - Collector (Ic) (Max) :
25 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
50 A
Gate Charge :
26 nC
IGBT Type :
Input Type :
Logic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max :
150 W
Supplier Device Package :
D²PAK (TO-263)
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
1.1µs/4.6µs
Test Condition :
300V, 10A, 1kOhm, 5V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.25V @ 4V, 6A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
435 V