IKW25T120FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IKW25T120FKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 50A 190W TO247-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
75 A
Gate Charge :
155 nC
IGBT Type :
NPT, Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
190 W
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
200 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-1
Switching Energy :
4.2mJ
Td (on/off) @ 25°C :
50ns/560ns
Test Condition :
600V, 25A, 22Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.2V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V