STGD25N40LZAG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
STGD25N40LZAG
Category:
Single IGBTs
Description:
POWER TRANSISTORS
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
25 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
50 A
Gate Charge :
26 nC
IGBT Type :
Input Type :
Logic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power - Max :
125 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
D-PAK (TO-252)
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
1.1µs/4.6µs
Test Condition :
300V, 10A, 1kOhm, 5V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.25V @ 4V, 6A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
435 V