STGD10NC60KDT4
Part Number:
STGD10NC60KDT4
Description:
IGBT 600V 20A 62W DPAK
Current - Collector (Ic) (Max) :
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
30 A
Gate Charge :
19 nC
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power - Max :
62 W
Reverse Recovery Time (trr) :
22 ns
Supplier Device Package :
DPAK
Switching Energy :
55µJ (on), 85µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
17ns/72ns
Test Condition :
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V