IKW15N120T2FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IKW15N120T2FKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 30A 235W TO247-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60 A
Gate Charge :
93 nC
IGBT Type :
Trench
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
235 W
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
300 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-1
Switching Energy :
2.05mJ
Td (on/off) @ 25°C :
32ns/362ns
Test Condition :
600V, 15A, 41.8Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.2V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V