IKW50N65F5FKSA1
Part Number:
IKW50N65F5FKSA1
Description:
IGBT 650V 80A 305W PG-TO247-3
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
150 A
Gate Charge :
120 nC
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
305 W
Reverse Recovery Time (trr) :
52 ns
Switching Energy :
490µJ (on), 160µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
21ns/175ns
Test Condition :
400V, 25A, 12Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V