STGW40H65DFB
Part Number:
STGW40H65DFB
Description:
IGBT 650V 80A 283W TO-247
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160 A
Gate Charge :
210 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
283 W
Reverse Recovery Time (trr) :
62 ns
Supplier Device Package :
TO-247
Switching Energy :
498µJ (on), 363µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
40ns/142ns
Test Condition :
400V, 40A, 5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V