STGW15H120DF2
Part Number:
STGW15H120DF2
Description:
IGBT H-SERIES 1200V 15A TO-247
Current - Collector (Ic) (Max) :
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60 A
Gate Charge :
67 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
259 W
Reverse Recovery Time (trr) :
231 ns
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
380µJ (on), 370µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
23ns/111ns
Test Condition :
600V, 15A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.6V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V