FGB40T65SPD-F085
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
FGB40T65SPD-F085
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT FIELD STOP 650V 80A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
36 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max :
267 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
34 ns
Supplier Device Package :
D²PAK (TO-263)
Switching Energy :
970µJ (on), 280µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/35ns
Test Condition :
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V