RGPR20NL43HRTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
RGPR20NL43HRTL
Category:
Single IGBTs
Description:
430V 20A, LPDL, IGNITION IGBT FO
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
Gate Charge :
14 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max :
107 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-263L
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
170ns/1.3µs
Test Condition :
300V, 8A, 100Ohm, 5V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 5V, 10A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
460 V