STGB30H65DFB2
Part Number:
STGB30H65DFB2
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP 650 V, 30
In Stock:
1
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
90 A
Gate Charge :
90 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Power - Max :
167 W
Reverse Recovery Time (trr) :
115 ns
Supplier Device Package :
D2PAK-3
Switching Energy :
270µJ (on), 310µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
18.4ns/71ns
Test Condition :
400V, 30A, 6.8Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V