IXBH42N170A
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IXBH42N170A
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1700V 42A 357W TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
42 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
265 A
Gate Charge :
188 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
357 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
330 ns
Supplier Device Package :
TO-247AD
Switching Energy :
3.43mJ (on), 430µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
19ns/200ns
Test Condition :
850V, 21A, 1Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
6V @ 15V, 21A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700 V