APT45GP120B2DQ2G
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
APT45GP120B2DQ2G
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 113A 625W TMAX
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
113 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
170 A
Gate Charge :
185 nC
IGBT Type :
PT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3 Variant
Power - Max :
625 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
Switching Energy :
900µJ (on), 905µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/100ns
Test Condition :
600V, 45A, 5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.9V @ 15V, 45A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V