IXYH85N120A4
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IXYH85N120A4
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT GENX4 1200V 85A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
300 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
520 A
Gate Charge :
200 nC
IGBT Type :
PT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
1150 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
40 ns
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Switching Energy :
4.9mJ (on), 8.3mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
40ns/400ns
Test Condition :
600V, 60A, 5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.8V @ 15V, 85A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V