APT50GN120L2DQ2G
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
APT50GN120L2DQ2G
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 134A 543W TO264
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
134 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
150 A
Gate Charge :
315 nC
IGBT Type :
NPT, Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Power - Max :
543 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
Switching Energy :
4495µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
28ns/320ns
Test Condition :
800V, 50A, 2.2Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V