APT85GR120B2
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
APT85GR120B2
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 170A 962W TO247
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
170 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
340 A
Gate Charge :
660 nC
IGBT Type :
NPT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
962 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
T-MAX™
Switching Energy :
6mJ (on), 3.8mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
43ns/300ns
Test Condition :
600V, 85A, 4.3Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 85A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V