STGYA120M65DF2
Part Number:
STGYA120M65DF2
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT, M S
Current - Collector (Ic) (Max) :
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
360 A
Gate Charge :
420 nC
IGBT Type :
NPT, Trench Field Stop
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3 Exposed Pad
Power - Max :
625 W
Reverse Recovery Time (trr) :
202 ns
Supplier Device Package :
MAX247™
Switching Energy :
1.8mJ (on), 4.41mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
66ns/185ns
Test Condition :
400V, 120A, 4.7Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.95V @ 15V, 120A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V