FGY160T65SPD-F085
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
FGY160T65SPD-F085
Category:
Single IGBTs
Description:
650V FS GEN3 TRENCH IGBT
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
240 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
480 A
Gate Charge :
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
882 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
132 ns
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
12.4mJ (on), 5.7mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
53ns/98ns
Test Condition :
400V, 160A, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.05V @ 15V, 160A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V