IXYT55N120A4HV
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IXYT55N120A4HV
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT GENX4 1200V 55A TO268HV
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
175 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
350 A
Gate Charge :
110 nC
IGBT Type :
PT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Power - Max :
650 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Supplier Device Package :
TO-268HV (IXYT)
Switching Energy :
2.3mJ (on), 5.3mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
23ns/300ns
Test Condition :
600V, 40A, 5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.8V @ 15V, 55A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V