IXYH20N120C3D1
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IXYH20N120C3D1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 36A 230W TO-247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
36 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
88 A
Gate Charge :
53 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
230 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
195 ns
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Switching Energy :
1.3mJ (on), 500µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
20ns/90ns
Test Condition :
600V, 20A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.4V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V