AFGY120T65SPD
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
AFGY120T65SPD
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT - 650 V 120 A FS3 FOR EV TR
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
360 A
Gate Charge :
125 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
714 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
107 ns
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
6.6mJ (on), 3.8mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
40ns/80ns
Test Condition :
400V, 120A, 5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.05V @ 15V, 120A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V