IXXH150N60C3
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IXXH150N60C3
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 600V TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
300 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
150 A
Gate Charge :
200 nC
IGBT Type :
PT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-2
Power - Max :
1360 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-247AD
Switching Energy :
3.4mJ (on), 1.8mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
34ns/120ns
Test Condition :
400V, 75A, 2Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V