IXGT32N120A3
Part Number:
IXGT32N120A3
Description:
IGBT 1200V 75A 300W TO268
Current - Collector (Ic) (Max) :
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
230 A
Gate Charge :
89 nC
IGBT Type :
PT
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Power - Max :
300 W
Supplier Device Package :
TO-268AA
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
Test Condition :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.35V @ 15V, 32A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V