FGY60T120SQDN
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
FGY60T120SQDN
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 60A UFS
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
240 A
Gate Charge :
311 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3 Variant
Power - Max :
517 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
52ns/296ns
Test Condition :
600V, 60A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.95V @ 15V, 60A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V