IXGH50N90B2D1
Part Number:
IXGH50N90B2D1
Description:
IGBT 900V 75A 400W TO247AD
Current - Collector (Ic) (Max) :
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
200 A
Gate Charge :
135 nC
IGBT Type :
PT
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
400 W
Reverse Recovery Time (trr) :
200 ns
Supplier Device Package :
TO-247AD
Switching Energy :
4.7mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
20ns/350ns
Test Condition :
720V, 50A, 5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
900 V