RGS80TSX2GC11
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
RGS80TSX2GC11
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT TRENCH FLD 1200V 80A TO247N
In Stock:
21
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
104 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
555 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-247N
Switching Energy :
3mJ (on), 3.1mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
49ns/199ns
Test Condition :
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V