IXGH10N170A
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IXGH10N170A
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1700V 10A 140W TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
10 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
20 A
Gate Charge :
29 nC
IGBT Type :
NPT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
140 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-247AD
Switching Energy :
380µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
46ns/190ns
Test Condition :
850V, 10A, 22Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
6V @ 15V, 5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700 V