AIKW50N65DF5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
AIKW50N65DF5XKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IC DISCRETE 650V TO247-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
150 A
Gate Charge :
1018 nC
IGBT Type :
Trench
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
270 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-41
Switching Energy :
490µJ (on), 140µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
21ns/156ns
Test Condition :
400V, 25A, 12Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V